News & Announcements

TIME TABLE* FOR SAMMER 2016

BBA/MBA/BS/B.COM/M.COM
  • SUNDAY

    S.No.COURSE CODECOURSE TITLESEMESTERTEACHER NAMESession / TIMEROOM #
      MKT 215 METHODS IN BUSINESS RESEARCH BBA3RD/MBA3RD/S3 MS. AMEENA SIBGHATULLAH 09:00 - 10:30
    10:30 - 12:00
    105
      MAN 101 PRINCIPLES OF MANAGEMENT MBA1ST/S3 MR. MUHAMMAD ISLAM 09:00 - 10:30
    10:30 - 12:00
    AUDITORIUM
      STA 210 PROBABILITY AND STATISTICS BS3rd/S3 MR.ASIF SUMEER 09:00 - 10:30
    10:30 - 12:00
    LAB-A
      CSC 130 DIGITAL IMAGE PROCESSING BS 6th MS. LUBNA FAREEH 09:00 - 10:30
    10:30 - 12:00
    LAB-C
      CSC 495 FINAL PROJECT BS7th/BS8th/S3 MR. OBAIDULLAH 10:30 -01:30 LIBRARY
      CSC 320 OBJECT ORIENTED PROGRAMMING BS2nd/S3 MR.SOORAT HUSSAIN 09:00 - 10:30 LAB -B
      CSC 265 DATA COMMUNICATIONS AND COMPUTER NETWORKS BS 3rd S3 MR.SOORAT HUSSAIN 10:30 - 12:00 LAB -B
      EEG 101 BASIC ELECTRONICS BS 2nd / S3 MR. KASHIF IQBAL 09:00 - 10:30 206
      MPM-631 ECONOMIC ANALYSIS B.COM GROUP 2 MS ZAREENA 10:30 - 12:00 206
      MPM-631 ECONOMIC ANALYSIS B.COM GROUP 2 MS. ZAREENA 10:30 - 12:00 206
      EDU 502 CURRICULUM DEVELOPMENT PROCESS M.ED DR. EIJAZ AHMED 10:00 - 12:00 102
      EDU 155 CONTENTS AND METHODS B.ED 2nd/3rd DR NASEEM AKHTER LODHI 10:00 - 12:00 101
      ACC 205 FINANCIAL ACCOUNTING MBA1ST/S3 MR.MUHAMMAD SIDDIQUE 12:00 - 03:00 105
      EDU -107 PHASES IN CLASS ROOM TEACHING B.Ed3RD MR.ZAHID 12:00 - 02:00 204
      CSC 210 DATA STRUCTURE AND ALGORITHEMS BS3rd/S3 MR.MAQSOOD RAZI 12:00 - 03:00 102
      COM 004 BASIC ENGLISH BBA1ST/MBA1ST/ S3 MR. ARIF UR REHMAN 12:00 - 01:30
    01:30 -03:00
    Auditorium
      EEG 122 WEB-ENGINEERING BS/S1/S2/S3 MR. ABDUL SALAM 12:00 - 01:30 LAB-A
      MTH 230 LINEAR ALGEBRA BS2nd/S3 DR. FOZIA 01:30 -03:00 LAB-A
      MTH 100 CALCULUS AND ANALYTICAL GEOMETRY BS1st/S3 MR.M.NADEEM KHAN 12:00 - 03:00 LAB-C
      LAW-510 BUSINESS AND LABOR LAW B.COM GROUP 2 MR.HANEEF JAVED 01:00 - 03:00 206
      CSC 221 DESIGN AND THEORY OF ALGORITHEM BS5th/S3 MR.IFTIKHAR JILAN 12:00 - 01:30
    01:30 -03:00
    LAB-B
      EDU 101 FOUNDATION OF EDUCATION B.ED 1ST/S3 MR.M.ARSHAD KHAN 02:30 - 04:30 101
      MKT501 PRINCIPLES OF MARKETING MBA1st/S2/S3 MR.MUHAMMAD SIDDIQUE 03:00 - 04:30
    04:30 -06:00
    102
      COM140 EFFECTIVE SPEECH /COMMUNICATION SKILLS BBA4th/MBA4th/BS/S3 MS.RABIA HATIM 03:00 - 04:30
    04:30 -06:00
    LAB-A
      EEG 140 DIGITAL LOGIC DESIGN BS3rd MR.A.A. SANGI 03:00 - 06:00 LAB-C
      MTH 140 DISCRETE STRUCTURE BS2nd MR.M.NADEEM KHAN 03:00 - 06:00 105
      HRM-612 TRAINING AND DEVELOPMENT ELECTIVE HRM MR.MEHMOOD QASIM 03:00 - 06:00 204
      CSC 399 WIRELESS MOBILE COMMUNICATION BS6th MR.SOORAT HUSSAIN 03:00 - 04:30
    04:30 -06:00
    206
      CSC 315 ARTIFICIAL INTELLIGENCE BS6th/S3 DR. M.S. SHAH 03:00 - 04:30
    04:30 -06:00
    LAB-B
      HUM104 ISLAMIC STUDIES BS/BBA/B.COM DR. FAREED UDDIN 03:00 - 04:30 Auditorium
      HUM104 PAKISTAN STUDIES BS/BBA/B.COM MR.H.MUHAMMAD AHMED 04:30 -06:00 Auditorium
  • MONDAY

    S.No.COURSE CODECOURSE TITLESEMESTERTEACHER NAMESession / TIMEROOM #
      EEG 101 BASIC ELECTRONICS/ SOLID STATE ELECTORNICS BS2nd/S1 MS.HINA TUFAIL 09:00 - 10:30 LAB-A
      EEG 220 COMPUTER ARCHITECTURE AND ORGANIZATION BS4th/S1 MS.HINA TUFAIL 10:30 - 12:00 LAB-A
      CSC 220 MICROPROCESSOR AND ASSEMBLY LANGUAGE BS 4th/ S 1st MR.ATIF FASEEH 09:00 - 10:30 206
      CSC 220 MICROPROCESSOR AND ASSEMBLY LANGUAGE BS4TH/S1 MR.ATIF FASEEH 09:00 - 10:30 206
      FIN 101 INTRODUCTION TO BUSINESS FINANCE BBA3rd/MBA3rd MR. ABDUL MATEEN 12:00 - 01:30
    01:30 - 03:00
    AUDITORIUM
      MTH 100 CALCULUS AND ANALYTICAL GEOMETRY BS 3rd / S 1st MR.M.NADEEM KHAN 03:00 - 04:30 AUDITORIUM
      MTH 100 CALCULUS AND ANALYTICAL GEOMETRY BS3rd/S1 MR.M.NADEEM KHAN 03:00 - 04:30 AUDITORIUM
      CSC 384 E-COMMERCE BS3rd/S1 MR.A.A. SANGI 04:30 - 06:00 LAB-B
      MTH 230 LINEAR ALGEBRA BS2nd/S1 MR.WAQAR-UL-HASAN 01:30 - 03:00 204
      HRM 627 COMPENSATION MANAGEMENT ELECTIVE BBA/MBA MR.MEHMOOD QASIM 06:00 - 07:30
    07:30 -09:00
    101
      MTH 230 LINEAR ALGEBRA BS3rd/S2 MR. M.NADEEM KHAN 07:30 -09:00 102
      CSC 235 DATA BASE SYSTEM BS5th/S2 MR.MAQSOOD RAZI 06:00 - 07:30 LAB-A
      MTH 161 MULTIVARIATE CALCULUS   MR.WAQAR-UL-HASAN 06:00 - 07:30 LAB -B
      PHL 205 LOGIC BBA6th MR .REHAN AZIZ 06:00 - 07:30 LAB-C
      SS205 PSYCHOLOGY BBA5th/S2 MR.REHAN AZIZ 07:30 -09:00 LAB-C
      EC0 120 PAKISTAN ECONOMY BBA7th DR.ANWER BURNEY 06:00 - 07:30 105
      EC0 120 MACRO ECONOMICS BBA7th DR.ANWER BURNEY 07:30 -09:00 105
      MAN710 STRATEGIC MANAGEMENT AND BUSINESS POLICIES MBA7th MR. ARIF ASHRAF 06:00 - 07:30
    07:30 -09:00
    204
      FIN  304 MONEY AND BANKING /MONEY AND CAPITAL MARKET BBA6TH/ELECTIVE FIN MR SAJID SAEED AZFAR 06:00 - 07:30 206
      FIN 334 RISK MANAGEMENT ELECTIVE FIN MR. SAJID SAEED 07:30 -09:00 206
      MTH 100 CALCULUS AND ANALYTICAL GEOMETRY BS1st/S2   06:00 - 07:30 AUDITORIUM
  • TUESDAY

    S.No.COURSE CODECOURSE TITLESEMESTERTEACHER NAMESession / TIMEROOM #
    S # COURSE CODE COURSE TITLE SEMESTER TEACHER NAME Session / Time ROOM #
      EEG 101 BASIC ELECTRONICS BS2nd/S1 MS.HINA TUFAIL 10:30 - 12:00 LAB-A
      CSC 220 MICROPROCESSOR AND ASSEMBLY LANGUAGE BS4TH/S1 MR.ATIF FASEEH 10:30 - 12:00 206
      ACC 201 FUNDAMENTALS OF ACCOUNTING BS/B.COM/s1 MR. OVAIS SAEED 12:00 - 01:30 204
      STA 210 PROBABILITY AND STATISTICS BS3rd/S1 MR.WAQAR-UL-HASAN 12:00 - 01:30 105
      EEG 220 COMPUTER ARCHITICTURE AND ORGANIZATION BS4TH/S1 MS.HINA TUFAIL 09:00 - 10:30 LAB-B
      MTH 100 CACULUS AND ANALYTICAL GEOMETRY BS 1st / S 1st MR.M.NADEEM KHAN 03:00 - 04:30 Auditorium
      CSC 384 E-COMMERCE BS 3rd / S 1st MR. A.A. SANGI 04:30 - 06:00 LAB-B
      MTH 230 LINEAR ALGEBRA BS 2nd / S 1st MR.WAQAR UL HASAN 01:30 - 03:00 204
      MKT 536 STRATEGIC MARKETING AND PLANNING MBA 4th /S 2nd / S 3rd MS. AMEENA SIBGHATULLAH 06:00 - 07:30
    07:30 -09:00
    105
      STA 610 STATISTICAL INFERENCE BBA 4th / MBA 4th MR. FARHAN AHMED 06:00 - 07:30
    07:30 -09:00
    204
      MTH 220 DIFFERENTIAL EQUATION BS5th/S3 ASIF SUMEER 06:00 - 07:30
    07:30 -09:00
    102
      SCM-620 LOGISTICS ELECTIVE SCM MR.HANEEF JAWED 06:00 - 07:30 206
      LAW 104 BUSINESS AND LABOR LAW BBA7th/S2/S3 MR. HANEEF JAWED 07:30 -09:00 206
      CSC 235 DATABASE SYSTEM BS5th/S2 MR.MAQSOOD RAZI 06:00 - 07:30 LAB A
        THESIS PROPOSAL BBA8th MR.MUHAMMAD ISLAM 06:00 - 07:30 LAB-C
        THESIS DEFENCE BBA8th MR.MUHAMMAD ISLAM 07:30 -09:00 LAB-C
      FIN  304 MONEY AND BANKING /MONEY AND CAPITAL MARKET BBA6TH/ELECTIVE FIN MR SAJID SAEED AZFAR 07:30 -09:00 Auditorium
      FIN 334 RISK MANAGEMENT ELECTIVE FIN MR SAJID SAEED AZFAR 06:00 - 07:30 Auditorium
      MTH 100 CALCULUS AND ANALYTICAL GEOMETRY BS1st/S2 MR SAJID SAEED AZFAR 07:30 -09:00 LAB A
  • WEDNESDAY

    S.No.COURSE CODECOURSE TITLESEMESTERTEACHER NAMESession / TIMEROOM #
      CSC 265 DATA COMMUNICATION AND COMPUTER NETWORKS BS3rd/S1 MR.IFTIKHAR JILANI 09:00 - 10:30 LAB -A
      MTH 140 DISCERTE STRUCTURE BS4TH/S1 DR. FOZIA 09:00 - 10:30 206
      MKT101 PRINCIPLES OF MARKETING BBA1ST MR. ARIF ASHRAF 09:00 - 10:30
    10:30 - 12:00
    204
      CSC 124 PROGRAMMING FUNDAMENTALS BS-1ST/S2 MR. IFTIKHAR JILANI 10:30 - 12:00 206
      ACC 201 FUNDAMENTALS OF ACCOUNTING BS/B.COM MR. OVAIS SAEED 12:00 - 01:30 105
      STA 210 PROBABILITY AND STATISTICS BS3rd/S1 MR.WAQAR-UL-HASAN 12:00 - 03:00 204
      FIN 101 INTRODUCTION TO BUSINESS FINANCE BBA4TH/MBA3RD/S3 MR. MUHAMMAD SIDDIQUE 06:00 - 07:30
    07:30 -09:00
    105
      EEG 101 BASIC ELECTRONICS BS2nd/S2 MR.KASHIF IQBAL 06:00 - 07:30 LAB-A
      LAW 104 BUSINESS AND LABOR LAW BBA7th/S2/S3 MR. HANEEF JAWED 06:00 - 07:30 206
      SCM-620 LOGISTICS ELECTIVE SCM MR.HANEEF JAWED 07:30 -09:00 206
      STA-205 QUNTITATIVE SKILLS AND ANALYSIS BBA5th/S2/S3 MS. AMEENA SIBGHATULLAH 06:00 - 09:00 LAB -C
      MAN 105 ORGANIZATIONAL BEHAVIOR BBA4TH/MBA3RD/S3 MR.MUHAMMAD ISLAM 06:00 - 07:30
    07:30 -09:00
    204
      HRM-625 PERFORMANCE APPRAISAL MANAGEMENT ELECTIVE HRM MR JAMIL BASHAR 06:00 - 07:30 LAB -B
      HRM-617 INDUSTRIAL RELATIONS ELECTIVE HRM MR JAMIL BASHAR 07:30 -09:00 LAB -B
  • THURSDAY

    S.No.COURSE CODECOURSE TITLESEMESTERTEACHER NAMESession / TIMEROOM #
      CSC 265 DATA COMMUNICATION AND COMPUTER NETWORK BS3rd/S1 MR.IFTIKHAR JILANI 09:00 - 10:30 LAB-A
      MTH 140 DISCRETE STRUCTURE BS4th/S1 DR. FOZIA 10:30 - 12:00 204
      MAN 105 PRINCIPLES OF MANAGEMENT BBA1ST/MBA1ST/B.COM MS.AMEENA SIBGHATULLAH 09:00 - 10:30
    10:30 - 12:00
    206
      CSC 124 PROGRAMMING FUNDAMENTALS BS1st/S1 MR.IFTIKHAR JILANI 10:30 - 12:00 LAB-A
      ECO 100 ECONOMIC ANALYSIS
    MICRO & MANAGERIAL ECONOMICS
    B.COM1ST/S2 DR.ANWER BURNEY 06:00 - 07:30
    07:30 -09:00
    LAB C
      MAN 110 ENTREPRENEURSHIP BBA5th MR. ARIF ASHRAF 06:00 - 07:30
    07:30 -09:00
    204
      MTH 230 LINEAR ALGEBRA BS2nd/S2 MR M.NADEEM KHAN 07:30 -09:00 AUDITORIUM
      SS205 PSYCHOLOGY BBA5th/S2 MR.REHAN AZIZ 06:00 - 07:30 206
      PHL 205 LOGIC BBA6th MR.REHAN AZIZ 07:30 -09:00 206
      EEG 101 BASIC ELECTRONICS BS2nd/S2 MR.KASHIF IQBAL 06:00 - 07:30 AUDITORIUM
      MTH 161 MULTIVARIATE CALCULUS   MR.WAQAR-UL-HASAN 06:00 - 07:30 LAB B
  • SATURDAY

    S.No.COURSE CODECOURSE TITLESEMESTERTEACHER NAMESession / TIMEROOM #
    S.No. COURSE CODE COURSE TITLE SEMESTER TEACHER NAME Session / TIME ROOM #
      ECO 105 MICRO AND MANAGERIAL ECONOMICS BBA1st/MBA1st/s1 MR.OVAIS SAEED 09:00 - 10:30
    10:30 - 12:00
    101
      FL 1 FOREIGN LANGUAGE I BBA4th /BS6th/S2/S3 TO BE ASSIGNED    
      CSC 100 INTRODUCTION TO INFORMATION SYSTEM/COMPUTER CONCEPTS AND APPLICATION BS1st/S3 MR. WAQAR-UL-HASAN 12:00 -03:00 101
      CSC 495 FINAL PROJECT BS7th/BS8th/S3 MR. OBAIDULLAH 10:30 -01:30 LIBRARY
      EEG 220 COMPUTER ARCHITECTURE AND ORGANIZATION BS4th/S3 MR.MAQSOOD RAZI 12:00 -01:30
    01:30 -03:00
    LAB-A
      FIN 201 FINANCIAL MANAGEMENT BBA4th/MBA4th/S3 MR.MUHAMMAD SIDDIQUE 12:00 -01:30
    01:30 -03:00
    206
      MTH 110 BUSINESS MATHEMATICS BBA1st/s1/s3 MR.NADEEM AHMED KHAN 03:00 - 04:30 101
      STA-505 STATISTICS AND MATHEMATICS FOR MANAGEMENT MBA1st/s1/s3 MR.NADEEM AHMED KHAN 04:30 -06:00 101
      ACC 215 COST & MANAGERIAL ACCOUNTING BBA4th/MBA4th/s1/s2/s3 MR. ABDUL MATEEN 03:00 - 04:30
    04:30 - 06:00
    102
      CSC 320 OBJECT ORIENTED PROGRAMMING BS2nd/S3 MR.SOORAT HUSSAIN 04:30 -06:00 LAB-C
      CSC 101 INTRODUCTION TO COMPUTERS B.Com Group 2 MR. IFTIKHAR JILANI 04:30 -06:00 105
      MPE-612 THEORY PRACTICES & CONTEMPORARY ISSUES IN EDUCATION M.ED2nd/MED3rd DR. SAJIDA PERVEEN 03:00 -05:00 206
      EDU 108 FUNCTIONAL ENGLISH / ENGLISH COMPOSITION AND COMPREHENSION BS/B.ED1ST/S3 MR.M.ARSHAD KHAN 03:00 - 05:00 204
      MTH 230 LINEAR ALGEBRA BS2nd/S3 DR. FOZIA 04:30 -06:00 LAB-B
      MKT 201 MARKETING MANAGEMENT BBA3RD/MBA3RD MR. ARIF ASHRAF 03:00 - 04:30
    04:30 -06:00
    Auditorium
      COM 210 BUSINESS COMMUNICATION B.Com Group 2 MR. MUHAMMAD ISLAM 06:00 - 07:30 LAB-A
      COM 210 WEB-ENGINEERING BS/S1/S2/S3 MR. ABDUL SALAM 06:00 - 07:30 LAB-C
      CSC 265 DATA COMMUNICATION AND COMPUTER NETWORK BS3rd/S3 MR.SOORAT HUSSAIN 06:00 - 07:30 105
        BASIC ELECTRONICS S3 MR.KASHIF IQBAL 07:30 -09:00 105
      HRM205 HUMAN RESOURCE MANAGEMENT MBA/S3 MR. MEHMOOD QASIM 06:00 - 07:30
    07:30 - 09:00
    206
      COM 210 BUSINESS COMMUNICATION /TECHNICAL AND BUSINESS WRITING BBA5th/MBA4th MR.ARIF UR REHMAN 06:00 - 09:00 Auditorium
      ACC 100 FUNDAMENTALS OF ACCOUNTING BBA1st/B.COM/BS/s2/s3 MR. H.MUHAMMAD AHMED 06:00 - 09:00 204